Başörtüsü Takarken Kaçınılması Gereken En Yaygın 5 Hata

0

Başörtüsü takarken yapılan hatalar kötü görüntü oluşturuyor ve tesettür giyime uyumsuz olmanıza sebep oluyor. Estetik açıdan ise yine tartışmalara sebep olabiliyor. İşte o hatalar ve çözüm önerileri.

Eşarp ve şal bağlama modelleri tesettür giyim en önemli alanlarından birini temsil ediyor. Özellikle yeni kapananlar için şal – eşarp bağlamak aşırı önem taşıyor. Peki, hiç düşündünüz mü acaba ‘başörtümü doğru mu takıyorum’ ya da ‘başörtüsü takarken hata mı ediyorum’ diye? Bu konuda daha dikkatli olup çevrenizdekileri, sokakta denk geldiğiniz kişileri incelediğinizde herkesin başörtüsü takarken hata yaptığını görebilirsiniz. Basit ama dikkat çeken hatalar ne yazık ki tüm stili kötü etkiliyor, estetik duruşu bozuyor. O zaman gelin birlikte başörtüsü takarken kaçınılması gereken 5 yaygın hata neymiş, inceleyelim. Başlıyoruz!

yanlış şal bağlaması
yanlış şal bağlaması

Boyun kısmının açıkta bırakılması

Başörtüsü takarken yapılan yaygın hataların ilki boynun açıkta bırakılması ve dikkatlerin boyna çekilmesi desek muhtemelen itiraz etmezsiniz. Boyun bölgesini bilerek açıkta bırakmak ya da iğne takılmadığı için istemsizce boyun görüntüsü oluşturmak klasikleşen bir hata artık. Başörtünüzü takarken boyun bölgenizi de kapatmalı, bütün stilinizle muhafazakâr görüntüyü desteklemelisiniz.

boynu açık şal
boynu açık şal

Deve hörgücü modeli tercih edilmesi

Başörtüsü takarken yapılan en büyük hataların ikincisi şüphesiz devasa topuzlar yapmak ve tesettüre deve hörgücü görüntüsü kazandırmak diyebiliriz. Hanımlar muhafazakâr yaşam stilinde ve İslam’da gösterişli, deve hörgücü gibi başörtüsü bağlama modeli kabul edilmiyor. İslam kurallarından bağımsız olarak da büyük saç topuzları başörtünün kötü görünmesine sebep oluyor. Daha minimal ve aşağıdan yapılan topuzla başörtünüzü şık gösterebilir, kapalı giyime daha uygun görünebilirsiniz.


 
deve hörgücü yanlış şal bağlama
deve hörgücü yanlış şal bağlama

Başörtünün bonesiz takılması

Hanımlar başörtüsü takarken bone kullanmak zorunda mıyız? Çoğu zaman evet. Neredeyse tüm başörtüler bone ile birlikte iyi görünüyor. Bonenin görünmesini sevmiyorsanız daha geriden takabilir, hiç görünmeden başörtünüzü bağlayabilirsiniz. Zaten çok öne çıkarılan bone görüntüsü de ne yazık ki başörtüsü hatalarından biri sayılıyor. Eşarp ya da şal takarken bone desteği bağlama modelini netleştirmek ve sabit görüntü oluşturmak adına önem taşıyor. Bonesiz çıkmamaya özen gösterin, başörtünüz hep kusursuz görünsün.

bonesiz yanlış şal bağlama
bonesiz yanlış şal bağlama

Günlük stilde gösterişli başörtüsü bağlama modeli tercih edilmesi

Tesettür gelin başı modelleri gelinlere özel olmaktan çıktı ve düğünlük başörtüsü bağlama modeli gibi bir kavram doğurdu. Günlük stilde düğündeymişçesine gösterişli, aşırı özenli, taş ya da dikkat çekici boncuklarla süslenmiş başörtüsü bağlama modeli tercih etmek yaygınlaşan hatalar arasında yer alıyor. Tesettür kombininize uygun renklerde sade, minimal, modern bağlama stili tercih ederek hatanızdan dönebilirsiniz.

bonsesiz şal -2

İğne ya da başörtü iğnesi kullanılmaması

Başörtünüzü iğnesiz ya da tesettüre özel başörtü iğnesi olmadan kullanmak kötü bir görüntüye neden oluyor. İğne başörtüsünün hem net duruşunu sağlıyor hem de kaymasını önleyerek özenli görüntünün gün boyu korunmasına yardımcı oluyor. Özellikle çene altına takılan başörtü iğneleri ya da broşları boyun bölgesinin görünmesini önlüyor. İğne takmamak eşarp ya da şalın duruşunu doğrudan olumsuz etkiliyor. Başörtüsü takarken iğneden destek almayı unutmayın hanımlar.

iğnesiz şal
iğnesiz şal

Bonus: Önden saçların görünmesi

Başörtüsü takan kişiler çoğu zaman saçların ön kısmını biraz açıkta bırakabiliyor. Bunu bilinçli yapanlar olduğu gibi farkında olmadan yapanlar da oldukça fazla. Tesettür giyimde örtünme tam şekilde olmalıdır. Saçlarınızın görünmesi kesinlikle hatalı bir kapanma örneğini yansıtıyor. Saçlarınızın görünmesini önlemek için bone takabilir, daha estetik bir başörtüsü stili elde edebilirsiniz.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş