Davetler/Düğünler için Başörtüsü Nasıl Seçilir? 3 Kritik İpucu

0

Düğün ve davet için başörtüsü nasıl seçilir? Hangi başörtüsü kaymaz? Eşarbın önünün düzgün durması için ne yapılabilir? Abiye şal nasıl seçilir? Başörtüsüyle ilgili tüm sorularınızın yanıtları burada.

Düğün ve benzeri davetlerde muhafazakâr kadınların en incelikli meselesi başörtü seçimi oluyor. Çünkü severek giyilen abiyeye uygun şal rengi hangisi her zaman bilinmiyor. Abiye kıyafete uygun başörtüsü seçimi yaparken renk, doku ve desen uyumuna bakmak gerekiyor. Bazen tam uyum aranırken bazense kontrast uyum aranabiliyor.

tül tesettür kabarık abiye şal kombini
tül tesettür kabarık abiye şal kombini

Siyah abiyeye uygun başörtüsü ne olmalı dediğinizde yanıt her renk olacaktır. Peki, ya birden fazla renk taşıyan desenli bir davet elbisesinde hangi renk ve doku tercih edilmelidir?

saten tesettür abiye şal kombini
saten tesettür abiye şal kombini

İşte bu ve benzeri durumlarda davet için başörtüsü nasıl seçilir sorusunun yanıtları rehberiniz olabilir. Hadi gelin birlikte 3 kritik ipucunu öğrenelim, her kıyafete uygun başörtüsünü bulmanıza yardımcı olalım.


 
şifon pelerinli abaya şal kombin
şifon pelerinli abaya şal kombin

Abiye ve başörtüsü renkleri zarif uyum taşımalı

Düğünlük eşarp modelleri her zaman farklı bir kategoride yer alır, abiye ve şık kıyafetler için önerilir. Düğün gibi önemli davetlerde eşarp ya da şal seçiminizin abiye ile uygun olmasını istiyorsanız renklere dikkat edebilirsiniz.

saten püsküllü abiye şal kombini
saten püsküllü abiye şal kombini

Tek renk bir elbise giydiyseniz yakın tonları seçebilir, aynı rengin farklı tonunu kullanabilir ya da farklı fakat birbirini tamamlayan renk tercih edebilirsiniz.

mavi şifon elbise şal kombini
mavi şifon elbise şal kombini

Abiyeniz birkaç renk ya da desenden oluşuyor olabilir, örneğin, krem tonlarında bir elbisenin üstünde alacalı minik çiçek motifleri yer alabilir. Başörtü renginizi çiçek motiflerinden seçebilirsiniz. Abartısız, sade ve dengeli bir seçim olacaktır.

payet detaylı abaya takım şal kombini
payet detaylı abaya takım şal kombini

Pürüzsüz ve net görünen şık kumaş yapısı tercih edilmeli

Düğünler için başörtüsü nasıl seçilir diye sorarsanız alacağınız ilk yanıtlardan bir diğeri de pürüzsüz ve belki hafif parlak bir görüntü olacaktır.

işlemeli şifon abaya şal kombini
işlemeli şifon abaya şal kombini

Çünkü abiye elbiseler çok özel dokuya sahip kumaşlarla tasarlanıyor. Tesettür abiye modellerindeki şık ve net duruşu devam ettirmek için başörtü seçiminde özenli hareket etmelisiniz.

kahverengi şifon elbise şal kombini
kahverengi şifon elbise şal kombini

Kumaş mutlaka yumuşak, pürüzsüz, net olmalıdır. Örneğin, saten başörtüler abiye modellerle şık duruyor. Ancak satenin kaygan olduğunu unutmayın, mutlaka bone ile birlikte kullanın.

davetlik düz şifon elbise şal kombini
davetlik düz şifon elbise şal kombini

Abiye tarzına uygun dengeli eşarp/şal seçilmeli

Düğünler için başörtüsü seçimi renk, kumaş yapısı ve tarzla yapılmalıdır. Tarz konusunda stilinizi tanımanız şart. Tesettür abiye şıklığına günlük bir başörtüsü takamazsınız, özensiz görünürsünüz.

düğünlük dantelli abaya şal kombini
düğünlük dantelli abaya şal kombini

Bunun için elbisenin şıklığını ve tarzını esas almanızı öneririz. Örneğin, saten tesettür abiyenin üstüne pürüzsüz görünümü destekleyecek yumuşak dokulu tek renk, sade tarz şal takmalısınız.

Nurmelek Denedi ve Öneriyor:

Düğünler için başörtüsü nasıl seçilir diye soruyoruz ama seçilen şal ve eşarp türleri çoğunlukla kaygan yapıda olduğu için esas soru “eşarbın kaymaması ve önünün düzgün durması için ne yapılmalı?” olmalı.

Nurmelek editörleri olarak muhafazakâr giyimi tercih ediyor ve düğünlük başörtüsü seçiminde kaygan eşarpları şık şal iğneleriyle sabitliyoruz.

İğneler eşarbın ön kısmının da düzgün durmasını sağlıyor. Davetlere özel şalların kullanımını daha kıymetli hale getirmek için birçok şık iğne ve broş bulunuyor. Klasik iğneler yerine estetik duran aksesuarlı iğneleri tercih edebilirsiniz.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş