Nurmelek’ten Vücut Tipine Uygun 5 Farklı Giyinme Önerisi

0

Vücut tipine uygun tesettür giyim önerileri ile ideal kombinler yapabilirsiniz. Vücut tipindeki farklılıklar giyinme konusunda ipuçları veriyor. İşte vücut tipine göre kombin yapma rehberi.

Vücut tipinizi biliyor musunuz? Kum saati, armut, muz, çilek, elma ya da ters üçgen, dikdörtgen, elmas, oval gibi birçok farklı vücut tipi bulunuyor.

pliseli yarasa kol elbise
pliseli yarasa kol elbise

Örneğin, basen ve kalça bölümünün geniş, üst bedenin dar ve küçük olduğu vücut tipi armut olarak nitelendiriliyor. Bel oyuntusunun olmadığı, genel anlamda eşit inen vücut tipi ise muz ya da dikdörtgen vücut tipi kabul ediliyor. Her vücut tipi için uygun kıyafetler bulunduğundan farklılıklar sorun değildir.

aerobin yazlık siyah tesettür takım
aerobin yazlık siyah tesettür takım

Vücudunuzu tanırsanız, tipinizi bilirseniz kombin yaparken bunu avantaja çevirebilirsiniz. Çünkü oval vücuda sahip birine yakışmayacak elbise kum saati formundaki size yakışabilir.


 
üç renkli pliseli kemerli tesettür elbise
üç renkli pliseli kemerli tesettür elbise

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Vücut tipine uygun tesettür giyim önerilerimizle bu örnekleri detaylandırıyoruz. Nurmelek’in önerileriyle alışveriş ve kombin yaparken daha bilinçli hareket edebilirsiniz. Başlayalım.

Armut vücut tipi: Desenli Kıyafetler

Vücut tipine uygun tesettür giyim önerisinde armut tipini ele aldığımızda desenli kıyafetlerden bahsetmemiz gerekiyor.

armut vücut tipine uygun tesettür kombin
armut vücut tipine uygun tesettür kombin

Armut tipinde kalça – basen bölümü geniş, göğüs – omuz kısmı ise küçük yani dar olur. Bu görüntüyü dengelemek ve dikkatleri basen bölümünün genişliğinden uzaklaştırmak için üst giyime odaklanmalıyız. Üst giyimde desenli ya da hareketli parçalar giyebilirsiniz.

vücut tipine göre blazer ceket
vücut tipine göre blazer ceket

Elbise tercihlerinde yine belden yukarısı hareketli, süslenmiş tasarımları tercih edebilirsiniz. Balıkçı yaka kazak, A kesim etek, desenli üst parçalar, büyük kolyeler, şal – kaşkol gibi aksesuarlar kullanmalısınız.

Ters üçgen vücut tipi: Dengeli Renk Seçimi

Ters üçgen ya da çilek vücut tipinde geniş omuzlar, ideal bel oyuntusu, küçük kalça ve uzun bacaklar söz konusudur. Ters üçgen vücut tipine uygun tesettür giyim kuralı dikkatleri alt giyime vermek gerektiğini belirtiyor.

pelerinli bordo tesettür elbise
pelerinli bordo tesettür elbise

Vücudun üst kısmı geniş ve dikkat çekici olduğu için yine bir denge hakimiyeti kurulması önem taşıyor. Üst kıyafetlerde koyu renkler, alt giyimde ise açık renkler istenilen dengeyi kuracaktır. Örneğin pileli, kloş etekler giyebilirsiniz.

desenli şifon elbise
desenli şifon elbise

Üst giyimde salaş parçalar, oversize kıyafetler giyebilirsiniz. Ama sizi daha geniş gösterecek parçalardan uzak durun, örneğin; vatkalı gömlek ve bluzlar, yarasa kol bluzlar sizi daha geniş gösterecektir.

Kum saati vücut tipi: Serbest Stil

Kum saati vücut tipleri neredeyse kusursuz denilebilecek bir fiziğe sahip olduğu için günlük tesettür kombin yaparken de gece – davet kombini yaparken de serbest hareket edebilir.

çiçek işlemeli tesettür yazlık elbise
çiçek işlemeli tesettür yazlık elbise

İdeal vücut ölçülerine hemen her kıyafet yakışıyor, sadece ten renginize ve stilinize uygun hareket etmeniz yeterli.

geometrik desen tesettür elbise
geometrik desen tesettür elbise

Kum saati vücut tipine uygun tesettür giyim önerileri kapsamında öne çıkan parçalar şöyledir: A kesim etekler, kalem etek ve pantolonlar, bele oturan uzun elbise modelleri, klasik kesim gömlekler, uzun tunikler, kemerli kıyafetler…

kışlık kaşe tesettür takım
kışlık kaşe tesettür takım

Dikdörtgen vücut tipi: Minimal ve Düz Kesimler

Dikdörtgen vücut tipine uygun tesettür giyim kombinleri yaparken orantılı vücudunuzu şekillendirebileceğinizi unutmamalısınız. Bu vücut tipinde üst ve alt beden birbirine çok uyumludur. Kesinlikle kum saati kadar ideal bir vücut tipi olduğu için şanslısınız.

dikdörtgen vücut tipine uygun tesettür kombin
dikdörtgen vücut tipine uygun tesettür kombin

Düz kesim etekler, vatkalı kıyafetler, belden dökümlü elbiseler, kemerli parçalar tercih edebilirsiniz. Omuzlarınızı vurgulayacak kıyafetler seçerek belinizi daha ince gösterebilirsiniz.

elma tip vücuda uygun tesettür kombin
elma tip vücuda uygun tesettür kombin

Ancak uyarmakta fayda var: Çok geniş kesimler mesela şalvar tipli alt giyim parçaları ya da geniş tişörtler giymemeye dikkat edin. Aynı şekilde üzerinize ikinci bir deri gibi yapışacak kıyafetlerden de uzak durmalısınız.

Elma vücut tipi: Dökümlü Kıyafetler

Elma vücut tipinde üst bölüm alt bölüme göre daha geniş yapıya sahip olur ve bel oyuntusu pek belli olmaz. Bacaklar ve kollar genellikle daha ince yapıda olur.

iki renkli tesettür krep elbise
iki renkli tesettür krep elbise

Odak noktası bel – göğüs – omuz olduğu için kıyafet kombinleri buna dikkat edilerek yapılmalıdır. Elma vücut tipine uygun tesettür giyim önerimiz basit ve uygulanabilir nitelikler taşıyor.

kışlık kaşe tesettür takım
kışlık kaşe tesettür takım

Dökümlü elbiseler, A kesim tasarımlar, göğüsten aşağıya dökülen bluzlar, omuzları tam oturan ceketler, yüksek belli kıyafetler giymelisiniz. Bel kısmınızı vurgulamaktan kaçınmak için dar, kaba ya da düşük bel kıyafetlerden uzak durmalısınız.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş