Matcha Çayı Nedir? Ne İşe Yarar ? Fiyatı Nedir ?

0

Matcha çayı nedir? Matcha çayı nasıl kullanılır ? Matcha çayının faydaları ve yan etkileri nelerdir ? Matcha çayı hakkında tüm merak edilenler bu yazımızda

Matcha çayı, gölgede yetişen çay ağacı yapraklarının kurutulması sonucunda elde edilen bir çay çeşididir. Aslında bir yeşil çay türü olan olan matcha çayı, genellikle gyokuro cinsi çay ağaçlarından elde edilebilen matcha çayı, ufalanmış çay anlamına da gelmektedir.

Matcha çayı kullanımı
Matcha çayı kullanımı

Yeşil çayın özel bir işlemden geçirilmesi sonucunda elde edilen matcha çayı, yeşil çaydan çok daha etkili bir yapıya sahiptir. Japon kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan matcha çayı, özellikle çay seronomilerinde kullanılan bir çayı çeşididir. Son zamanlarda kilo vermek ve diyete yardımcı olması için kullanılan matcha çayı, pek çok fayda da sahiptir. Peki, bu faydalar nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha çayının faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.


 
  • Matcha çayı, yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu doğrultuda matcha çayının metabolizmayı hızlandıran bir yapısı olduğunu ifade edebilmek mümkündür.
  • Matcha çayı yüksek oranda antioksidan içerdiği için çay, vücuttaki toksinlerin çok daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.
  • Matcha çayı, sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Matcha çayının içerisinde A, B, C ve E vitaminlerini barındırmaktadır.
  • Matcha çayı, cildi yeniler ve canlandırır.
  • Yeşil çaydan 5 kat daha yararlı olduğu bilinen matcha çayı, konsantrasyonunda artmasını da sağlamaktadır.
  • Matcha çayı, yağ yakımını da hızlandırarak kilo verme sürecini kolaylaştırmaktadır.
  • Matcha çayı, kolestrolü düşüren bir çaydır.
  • Matcha çayı, bağışık sistemini de güçlendirmektedir.
Matcha çayı hazırlanışı
Matcha çayı hazırlanışı

Peki, matcha çayı, nasıl tüketilir?

Matcha Çayı Nasıl Tüketilir?

Matcha çayı, özel bir yöntem ile demlenmektedir. Bu yöntemin dışında sütlü çaylarda, milk shake ve smoothie gibi çeşitli içeceklerde de matcha çayına rastlayabilmek mümkündür. Ayrıca matcha çayı kek ve kurabiye gibi yiyeceklerde de kullanılmaktadır. Bu sayede matcha çayının faydalarından çeşitli yöntemler ile faydalanabilmek mümkündür.

Zayıflamak ve diyeti desteklemek için matcha çayı, kaynatılıp dinlenen bir fincan su ve birkaç kaşığı matcha tozu ile karıştırılarak tüketilmektedir. Matcha çayının kaynatılmaması çok önemlidir. Kaynatılması çayın özelliklerini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle matcha çayının demlenerek tüketilmesi gerekmektedir.

Matcha çayı fiyatları

En Yüksek 59.9 TL
En Düşük 19.9 TL
Ortalama 34.9 TL

 

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş