Kek Yaparken Kalıp Nasıl Kullanılır?

0

Eski zamana göre değişiklik gösterip şekil ve model olarak hızla sayısı çoğalan mutfak gereçlerinden biri de kek kalıplarıdır. Kek kalıplarının kullanımı pratik olmakla birlikte görsel açıdan da sunum güzelliği oluşturduğu için tercih sebebi olmaktadır. Kek yaparken dikkat edilmesi gereken hamurunun akışkanlığı ve miktarıdır. Yemek tarifi kadar dikkat isteyen bir hamur işidir kek yapımı.

Kalıp seçimi nasıl olmalıdır?

Kek piştiğinde herhangi bir işlem yapılmayacaksa yükseklik olarak uzun olan kek kalıpları tercih edilebileceği gibi sunum açısından da güzel bir görüntü sağlar. Pasta keki gibi pandispanya elde etmek için geniş kalıplar tercih edilmelidir.

Kek Hamuru Nasıl Olmalıdır?

Kek hamuru, çok cıvık ya da çok koyu bir kıvamda olmamalıdır. Hazırlanan hamur cıvık olursa kekiniz pişerken ısıdan dolayı içerisinde oluşan kabarcıklar çoğalıp kekinizin lastik gibi olmasına sebep olur. Tam tersi olarak da çok koyu kıvamlı olan hamurda da pişme sorunu yaşanır kekin dışı yanmaya yakın olduğu halde içi çiğ olur. Kek pişirme aşamasında ısınmış fırına hazırlanan hamur verilmeli ve mümkünse saati ayarlanıp fırın hiç açılmamalıdır. Süre ayarı yapılamıyorsa, kekin üstü hafif kızarana kadar fırın açılmamalıdır. Kek fırından alındığında da kürdan yardımıyla içi kontrol edilmelidir. Keke batırdığınız kürdan temiz çıkıyorsa kekin içi de pişmiş demektir.


 

Kek Kalıpları Nasıl Kullanılmalıdır?

Tabanı geniş ve düz olan kalıplarda yağlı kağıt kullanılmalıdır. Yağlı kağıt, geniş yüzeylerde pratik bir kullanım sağlar. İnce ve geniş yapılmış keki yağlı kağıt kullanmadan tek parça olarak çıkarmak çok zordur. Kelepçeli, boyutları ayarlanabilir kek kalıplarını fırın tepsisine yağlı kağıt serildikten sonra yerleştirip kullanıma hazırlayabilirsiniz. Derinliği ve girintili çıkıntılı şekilleri olan kek kalıplarınızı yumuşak margarin ya da tereyağı ile her yerini ince bir tabaka halinde yağlayarak kullanılabilir. Sıvı yağ kullanımında da pratiklik açısından parfüm şişesi gibi bir şişe kullanılabilir. Püskürtme taktiğiyle yağ, kalıba eşit şekilde yayılmış olacaktır.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş