Yel Girmesi Nedir ? Yel Girmesi Nasıl Geçer?

0

Yel girmesi kulunç olarak da bilinen, neredeyse her insanın hayatından en az bir kez yaşadığı ve oldukça ağrılı olabilen bir sorundur. Genellikle sırtta kürek kemiği bölgesinde ve boyunda meydana gelen bu sorun ayak ya da göğüs bölgesinde de meydana gelebilir. Yel girmesinde her bölgeye özel tedaviler yapılması gerekmektedir.

Yel Girmesi Belirtileri Nelerdir?

Noktasal yoğun ağrılar, kas ve eklemler üzerinde baskı hissi yel girmesinin genel belirtileri arasında yer almaktadır. Sırt ve boyun bölgesinde neden olduğu anlaşılamayan ağrı hissi yel girmesinin habercisi olabilir. Ayaklarda size uzun süre spor yapmadan vücuda yüklenmek, bacakları çok fazla çalıştırmak kas ve eklemlerde ağrılar oluşmasına neden olur. Bu ağrılar bazen vücudun ham olmasından kaynaklansa da uzun süreli devamlılığında yel girmesinden şüphelenilebilir. Göğüs bölgesinde meydana gelen yel girmesi ise sırttan göğse doğru ya da kaburgadan göğse doğru bıçak saplanmış hissi ile kendisini gösterebilir. Kuru öksürük ve nefes darlığı da göğüs bölgesinde meydana gelen yer girmesinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Yel Girmesi Neden Olur?

Kas ve eklemlerin zayıf olması, soğuk algınlığı ve yanlış hareketler yel girmesinin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Göğüs bölgesinde meydana gelen yel girmesi belirtilerinde mutlaka doktora gözükmek gerekir. Bu bölgede oluşan ağrılar kalp ile ilgili bir sorunun habercisi olabilir. Kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi sorunlarda erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalı ve mutlaka önlem alınmalıdır. Göğüs bölgesinde yel girmesinin bir diğer nedeni de akciğer iltihaplanması gibi solunum yolu enfeksiyonları olabilir. Bu durumda da özellikle nefes darlığı ve öksürük bir aradaysa mutlaka doktora gitmek gerekir.


 

Yel Girmesi Tedavisi

Yel girmesi eğer soğuk algınlığına bağlı ise sebep olan rahatsızlığın tedavi edilmesi önceliklidir. Egzersiz, ters hareket ya da ağır kaldırmaya bağlı bir yel girmesi sorunu yaşanıyorsa sıcak kompres, kaş gevşetici ilaçlar ve kremler sorunun giderilmesinde etkili olabilir.

Eğer sırt ve boyun bölgesinde sık sık meydana gelen yel girmesi sorununuz varsa karabaş otu, kimyon, kırlangıç otu gibi otların çayların tüketebilirsiniz. Keten tohumu da sahip olduğu ağrı kesici özelliği ile sorunlu bölgeye doğrudan uygulanıp sıcak tutacak şekilde sarılarak ağrıların hafiflemesinde yardımcı olabilir.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş