Tesettür Modasında Asya ve Orta Doğu Kültüründen Etkiler

0

Asya ve Orta Doğu ülkelerinin kültürlerini en çok modada hissediyoruz. Asya ve Orta Doğu modasından İslam ülkelerine yayılarak ilham olan stil kodları bir süredir bizimle. İşte detaylar.

Modanın başkenti neredeyse kendimizi bildiğimizden beri Paris, Milano, New York gibi şehirlerle birlikte anılıyor. Şehir stilinin yükselişe geçtiği ve ister açık ister kapalı olsun her kadının defileden çıkmışçasına özgün, şık, çarpıcı giyim stiline sahip olduğu bu şehirlerde modanın ruhu asla ölmüyor.

omuz detaylı tesettür mavi abaya
omuz detaylı tesettür mavi abaya

Ancak moda denildiğinde artık sadece modern şehirler gelmiyor akla. Orta Doğu ve Asya ülkeleri modayla birlikte anılan bölgeler arasında adeta parlıyor. Özellikle tesettür giyim modası söz konusu olduğunda iki bölgenin de hatırı sayılır şekilde baskın olduğunu görebiliyoruz.

geleneksel detay ferace
geleneksel detay ferace

Tesettür giyim modası dünyanın her köşesinden ilham alıyor, tasarımcılar bir kuşun renkli kanatlarından dahi yenilikçi bir koleksiyon oluşturabiliyor.


 
geleneksel motifli tesettür abaya takım
geleneksel motifli tesettür abaya takım

İşte bu yüzden Asya ve Orta Doğu kültüründen etkiler taşıyan tesettür kıyafetler hemen göze çarpıyor, ilgi görüyor. Hadi gelin biraz daha detaylı incelemeler yapalım.

geleneksel desenli yazlık tesettür elbise
geleneksel desenli yazlık tesettür elbise

Uzak Doğu kültüründen stilimize yerleşen tesettür kimonolar

Tesettür kimono modelleri günlük kombin fikirlerinde çokça sevildi. Eskiden sabahlık gibi ya da plajda pareo gibi kullanılan kimonolar, Asya kültürünün geleneksel ve modern detaylarını yansıtan şık tasarımları sayesinde hızla günlük tesettür kombin fikirlerine yerleşti.

tesettür vizon kimono takım
tesettür vizon kimono takım

Denim pantolon, sıfır kol basic bluz, üstüne ise uzun kollu tiril tiril kimono giymek en fresh yazlık kombinlerden biri sayılıyor. Özellikle gençler kimononun rahatlığını seviyor, kimono içerisine kısa kollu giyebilme özgürlüğünün tadını çıkarıyor.

dantelli lacivert kimono tulum takım
dantelli lacivert kimono tulum takım

Kimonolar kavurucu sıcaklarda rahat hissettiriyor. Güney Kore, Japonya, Çin başta olmak üzere diğer Asya ülkelerinden yayılan kimono tarzı uzunca bir süre etkisini göstermeye devam edecek görünüyor.

fırfırlı desenli tesettür elbise
fırfırlı desenli tesettür elbise

Geleneksel işlemeler ve şık püsküller

Hindistan, Katar, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Fas gibi hem Asya hem de Orta Doğu ülkelerinde tesettür giyim modası gelenekselliğiyle dikkat çekiyor.

püskül detaylı lacivert tesettür abaya
püskül detaylı lacivert tesettür abaya

Orta Doğulu kadınlar geleneksel işlemeleri modern yaşama meç ederek kullanmayı seviyor. Bizim ülkemizdeki tesettür modasını incelediğimizde geleneksel ve modern yorumların etkisini görebiliyoruz.

işlemeli pelerinli tesettür bordo elbise
işlemeli pelerinli tesettür bordo elbise

Eşarp, ferace, gömlek gibi çeşitli parçalarda son dönemlerde öne çıkan püsküller Orta Doğu modasında çokça kullanılan bir moda trendi. Püsküller, işlemeler, minik taşlar günlük tesettür kombinler için ilham veriyor.

dantel detaylı etnik tesettür abaya
dantel detaylı etnik tesettür abaya

İhtişamlı ve zarif tesettür abiye yansımaları

Orta Doğu’nun zenginliğini en çok tesettür abiye modellerinde görebilirsiniz. İhtişamı, altını seven Orta Doğu kadınları, kültürlerine yer edinen bu şaşaayı gece kıyafetlerine yansıtıyor.

omuz işlemeli tesettür elbise
omuz işlemeli tesettür elbise

Tesettür gece elbisesi tasarımlarında değerli taşlar, pul ve payet işlemeleri, ışıltılı baskılar ve elbette kıymetli takı kombinleri kullanılıyor.

tesettür kat kat bordo simli abiye
tesettür kat kat bordo simli abiye

Türk tesettür abiye yelpazelerindeki ihtişamın çıkış noktasının Orta Doğu ülkelerindeki gösterişli zarafet olduğunu söylemek mümkün.

nakış detaylı beyaz abaya
nakış detaylı beyaz abaya

Şal bağlama stillerinde Asya ve Orta Doğu kültürünün etkileri

Orta Doğu ve Asya Müslümanlarının eşarp – şal bağlama tarzları farklılık gösteriyor. Ülkemize gelen tesettürlü turistleri hemen eşarp/şal bağlama tarzından ayırt etmek mümkün oluyor.

desenli kahverengi tesettür tulum
desenli kahverengi tesettür tulum

Asya tarzı şal bağlamak gençler arasında şimdiden popüler. Şala pileli bir görüntü kazandırarak biraz bone stilini benimseyerek örtünmeyi tercih eden Asyalılar bu yönleriyle kültürümüzde yer alıyorlar. Orta Doğu eşarp-şal bağlama stilinde ise her stili görebiliyoruz ancak bize yansıyan bağlama modellerinde pratiklik ve şıklık dikkat çekiyor.

Bu yazıyı okuyanlar Farklı Zevklere Uygun 35 Şal Bağlama Modeli başlıklı yazımızı da okudu ve beğendi. Sende bir göz at.

nakış desenli yazlık abaya
nakış desenli yazlık abaya

Nurmelek tesettür giyim modasında sınırları aşarak giyim tarzımıza etki eden diğer kültürleri mercek altına alıyor. İslam ülkelerindeki Müslüman kadınların moda yolculuğu özgün ve yenilikçi fikir arayan bizlere ilham veriyor. Bizi takip etmeye devam edin, tüm yenilikleri birlikte keşfedelim.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş