Türkiye’nin Son Dönemlerde En Etkili Olan Muhafazakâr 5 Kadını

0

Türkiye’nin son dönemlerde en etkili olan muhafazakar 5 kadınını sizler için araştırıp derledik. İşte en etkili muhafazakar kadınlar

Başörtüsü ülkemizde ve belki de dünyada uzun yıllar problem olarak görüldü. Başörtülü kadınlar ise haklarını almak için iyi bir mücadele örneği gösterdi.

Şimdilerde ülkemizde muhafazakâr kadınlar eğitimde ve iş dünyasında aslında hayatın her noktasında başarılarını, potansiyellerini somut biçimde gösteriyor. Tesettür giyim, moda dünyasında hızlı bir gelişmeye neden olurken, bu kıyafetleri giyen başörtülü kadınlar, ne kadar nitelikli, profesyonel ve başarılı olabileceklerini her seferinde gösterdiler.

Bu anlamda Türkiye’nin en etkili muhafazakâr isimleri listesini hazırlamak elzem hale geldi. Başarılı tesettürlü kadınlar görmeye artık çok alıştık. Kadınların özellikle de uzun yıllar ayrımcılığa uğrayan tesettürlü kadınların eğitim, spor, sanat, iş ve yaşamda aktif varlık gösterebilmeleri, başarılarıyla ülkemize katkıları muazzam bir duygu.


 

Türkiye’deki başarılı kadınlar, gençlere örnek oluyor, kendilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. İşte sizler için derlediğimiz Türkiye’nin en etkili muhafazakâr kadınları; başlayalım!

Piyanist Büşra Kayıkçı
Piyanist Büşra Kayıkçı

Piyanist Büşra Kayıkçı

Geçtiğimiz haftalarda İKSV’nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali’nde “Genç Cazcılar” kapsamında performans sergileyen Büşra Kayıkçı, 1990 doğumlu başarılı bir piyanist. İKSV’deki performansı nedeniyle çokça övgü alan ancak eleştirilere de maruz kalan Büşra Kayıkçı, iç mimarlık mezunu, piyano eğitimi alan ve resimle ilgilenen genç bir kadın. Başörtüsü nedeniyle arada eleştirilere maruz kalsa da, Büşra Kayıkçı hiçbir şeyi umursamıyor, başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Büşra Kayıkçı, başarısıyla ve bakış açısıyla ülkemizi gururlandırıyor, gençlere örnek oluyor.

Kübra dağlı
Kübra dağlı

Tekvandocu Kübra Dağlı 

Kübra Dağlı, 1996 doğumlu çok ama çok genç başarılı muhafazakâr isimlerden. Türkiye Milli tekvandocusu olan Kübra Dağlı, Tekvando Dünya Şampiyona’sında ülkemizi temsil ederek altın madalya kazandı. Başörtülü tekvandocu olduğu için çok dikkat çeken sporcu, gelen olumsuz eleştirilere kulak tıkayanlardan oldu. Çok küçük yaşlarda başladığı sporculuk kariyerinde birçok madalya bulunan sporcunun ismini tüm dünya biliyor. Başörtülü kadınların spor alanında öne çıkmasında etkili isimlerden biri kabul edilen Kübra Dağlı, kendini sürekli geliştiren isimlerden biri.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk

1979 Ordu doğumlu olan Zehra Zümrüt Selçuk, tesettürlü bir bakanımız. Türkiye Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk, başörtülü kadınların rol modellerinden kabul ediliyor. Selçuk, ekonomi eğitimi alan ve bu alanda Amerika’da doktora yapan başarılı bir kadın yöneticidir. En etkili muhafazakâr kadınlar listesinde yer alıyor, çünkü başörtünün siyaset ya da yöneticilikte engel teşkil etmeyeceğini, akademik başarıda sorun olmayacağını gösteren etkili isimlerden biri.

Yazar Kübra Gümüşay
Yazar Kübra Gümüşay

Yazar Kübra Gümüşay

Almanya’da yaşayan Kübra Gümüşay, tesettürlü, muhafazakâr yaşam sürdüren gazeteci, yazar ve Blogger. Kübra Gümüşay aynı zamanda Almanya’da bir gazetenin hazırladığı “En Seçkin Türkler” listesinde yer almış bir isim. Kendine has stili, muhafazakâr yaşamla ilgili yaptığı paylaşımlar ve feminist yaklaşımıyla başarıyla gösteriliyor. Kübra Gümüşay, aynı zamanda Tedx gibi organizasyonlarda konuşmalar yapıyor.

Savcı Tuba Ersöz
Savcı Tuba Ersöz

Savcı Tuba Ersöz

Tuba Ersöz bir dönemin gazete manşetlerini süsleyen, dijital medyada çokça haberi yapılan bir isim. Tuba Ersöz’ün bu kadar haber olmasındaki sebep, ilk kez başörtülü savcı olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’nin ilk başörtülü kadın savcısı olan Tuba Ersöz, zoru başararak mesleğinde başarılı bir noktaya gelmiş muhafazakâr kadınlar arasında boy gösteriyor.

Modacı Anniesa Hasibuan
Modacı Anniesa Hasibuan

Dünyadan En Etkili Muhafazakâr Kadın Örnekleri

Modacı Anniesa Hasibuan

Endonezyalı, tesettürlü bir modacı olan Anniesa Hasibuan, New York Moda Festivali’nin yıldız isimlerinden biri. Moda dünyasında özgün tasarımlarla adından bahsettiren genç isim, kendi ülkesi Endonezya’nın geleneksel motiflerini tasarımlarına yansıtarak geleneksel ve modern kıyafetlere imza atıyor. Anniesa Hasibuan, tesettürlü kadınlara örnek olmakla kalmıyor aynı zamanda tesettürlü kadınlar için muhafazakâr stil oluşturmalarında yardımcı oluyor, her sezon yeni parçalar üretiyor.

Eskrim Sporcusu Ibtihaj Mohammed
Eskrim Sporcusu Ibtihaj Mohammed

Eskrim Sporcusu Ibtihaj Mohammed

Afro-Amerikalı sporcu olan Intihaj Mohammed, tesettürlü bir eskrim sporcusu. ABD ulusal eskrim takımında yer alan genç sporcu, Time dergisinin “En Etkileyici 100 İnsan” listesinde başarıyla yer aldı. Tesettürlü kadınların spor dünyasında başarılı olabileceğini yine yeniden gösteren Mohammed, en etkili muhafazakâr kadınlardan yalnızca biri. Ibtihaj Mohammed, gitti her müsabakada madalya ve kupalarla dönüş yapıyor. Başörtüsünün başarıya engel olmayacağını gösteren önemli isimlerden kabul ediliyor.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş