En Minimalist 20 Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

0

Minimalist yaşam şehir hayatının karmaşık, yoğun, stresli, aşırı hareketli ve kitli atmosferinde insan hayatına huzur katan, zihnini dinlendiren ve stresini atmasına yardımcı olan bir yaşamı temsil ediyor. İç mimaride oldukça popüler bir yeri olan minimalist tarz, insanların sade yönünü ortaya çıkarıyor. Sadeliğin aslında zenginlik olduğunu anlatan minimalist felsefe, ideal şekilde uygulandığında istenilen huzuru sağlıyor.

Minimalist oturma odası tasarımları, iç mimarinin temelinde duruyor. Oturma odası yaşam alanlarının en çok vakit geçirilen alanları olduğundan odak noktası kabul ediliyor. “Less is more!” Türkçesi “Az, çoktur!” anlamına gelen bu deyiş, sade yaşamı doğrudan özetlemeye yetiyor. Çok eşyanın zihin yorgunluğuna sebep olduğu, gözü yorduğu çokça kişi tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu nedenle ortaya “minimal” yaşam çıkmıştır.


 

Eşya yoğunluğunun azaltılması, renklerde daha sakin ve ferah tonların seçilmesi istenilen minimalist oturma odası dekorasyonunu oluşturmaya yetiyor. Oturma odasında uygulayabileceğiniz minimalist dekorasyon fikirleri şöyledir;

Düz ve sade renkler tercih edin

Duvar rengi seçiminde hareketli, alacalı, dinamik renkler yerine beyaz, kırık beyaz, kum beji, krem, gri gibi daha sade ve açık renkler tercih etmek minimalist oturma odası oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Özellikle duvar kâğıdı tercih edecekseniz eğer desenli, motifli duvar kâğıtlarından uzak kalmanız önerilir.

Gereksiz eşya yoğunluğundan arının

Minimalist yaşamın düşmanı gereksiz eşya kalabalığıdır. Özellikle koltuk takımından yemek masasına kadar sıkış tıkış olan odalar minimalist düşünceye ters. Minimalist oturma odası dekorasyon fikirleri almak isteyenler, işe önce eşyaları azaltmakla başlayabilir. Her köşede bir biblo, tablo gibi eşyalardan arınabilirsiniz.   

Aydınlatmaya özen gösterin

Sade bir oturma odası tasarlarken hep eşyalar ve objeler ön planda yer alıyor. Esasında aydınlatma da eşyalar kadar önem taşıyor. Aydınlatmayı yapacağınız dekorasyona göre seçmenizde fayda var.

Sade mobilyalar tercih edin

Minimalist oturma odası fikirleri kapsamında alınacak mobilyalarda sadelik öne çıkmalıdır. Çiçekli, ekoseli, motifli oturma grubu yerine düz renkleri olan sade oturma grupları daha idealdir. Özellikle açık renk mobilyalar, minimalist dekorasyon fikirleri uygulayanların ilk tercihi oluyor.

Bu yazıyı okuyanlar 2019 Modasına Uygun 20 Yatak Odası Modeli başlıklı yazımızı da okudu ve beğendi. Sende bir göz at.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş