fbpx

Kiraz sapı faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

0
Tesettür Giyim Kabini
49 TL'den Başlayan Fiyatlar !

Kiraz sapı faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Kiraz sapı zararlımıdır ? Kiraz sapı hakkında doğru bilinen yanlışlar

Kiraz sapı son derece şifalı bir bitki olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kiraz sapı faydaları oldukça fazladır. Geleneksel tıpta da sıklıkla kullanılan kiraz sapı, vücudumuz için sayısız yarar barındırmaktadır. Bildiğiniz üzere kirazı hepimiz severek yeriz fakat saplarını çöpe atarız.

İşte bu yazıyı okuduktan sonra kiraz sapını çöpe atmaya kıyamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kiraz sapının faydalarından yararlanmak için, çayını demlememiz gerekiyor. Son derece faydalı olan bu bitkinin en temel özelliği idrar söktürücü özellikler göstermesi. Bu da böbrek sağlığına direkt olarak fayda sağlıyor.


 

Peki nedir kiraz sapı faydaları?

İdrar söktürür: Kiraz sapı, yüzyıllardır farklı kültürlerde idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Bu sayede vücudun temizlenmesini ve ödem tutmasına engel olur. Genellikle bu yönü nedeniyle detoks programlarında sıklıkla kullanılır.

İdrar yolu enfeksiyonlarına engel olur: Kiraz sapı, iltihap önleyici özellikleriyle ön plana çıkar. Bu yönüyle idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur.

Böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardım eder: Kiraz sapı, böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Fakat taşlar vücuttan kolayca atılmasına engel olacak kadar büyük olabilir, bu nedenle mutlaka bir uzmandan destek almak şarttır.

Zayıflamaya yardımcı olur: Kiraz sapının bir diğer önemli faydası da zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Vücudu atıklardan ve toksinlerden temizleyen kiraz sapı, hem yağı hem de selüloitti ortadan kaldırır. Böylece cilt kilo verme sırasında vücut yapısını ve estetikliğini de korur.

Regl döneminde kadınlara faydalıdır: Kadınlar regl dönemlerinde vücutlarında yaşadıkları şişkinliklerden rahatsızdır. Kiraz sapını kaynatmak ve içmek, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede ağrıların da önüne geçilmiş olur.

KİRAZ SAPININ DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

Kiraz sapının en önemli faydalarından bahsettik. Diğer faydaları ise şu şekilde listelenebilir:

  • Sakinleştirici bir etkisi vardır.
  • Karaciğere faydalıdır.
  • Kanı temizler, anemiye engel olur.
  • Kabızlıkla mücadele eder.
  • Romatizmaya iyi gelir.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kiraz sapı çayı yapmadan önce ilk olarak sapları kurutmanız gerekir. Bu adımdan sonra tencereye 1 lt su ve bir avuç kiraz sapı ekleyerek 5 dakika kaynatmalısınız. Daha sonra soğumaya bırakıp, süzerek bir şişeye doldurmalısınız. Bu adımdan sonra hazır olan çayınızı yemeklerden yarım saat önce günde bir bardak içmelisiniz.

WhatsApp Sipariş
WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0543 590 26 88
Hemen Tıkla