Alkali Beslenme Ne Demektir?

0

Alkali Beslenme Nedir ? Alkali Seviyesi Yüksek Olan Besinler Nelerdir? Alkali Beslenmenin Bedene Katacağı Etkiler Nelerdir? İşte Alkali Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Bireylerin beslenme biçimleri daha sağlıklı bir sürdürebilme açısından oldukça önemini koruyan bir husustur. Özellikle günümüzde gerek kronik hastalıkların artması ve gerek ise sağlıklı beslenerek kilo verme süreçlerinin oldukça popülerleşmesi ile alkali beslenme oldukça gündemi meşgul etmektedir.

Yaşamın devamının daha kaliteli olabilmesi adına pH seviyesi oldukça önemli görülmektedir. İnsanların ise organizma ve hücrelerinin daha sağlıklı olabilmesi için pH seviyesi alkali düzeyde olmalıdır. Alkali düzeyden kasıt ise 7,35 ile 7,45 aralığıdır.

Besinlerin alkali olarak sınıflandırılmasında belirleyici olan mineralin içeriğidir. Alkali gıdalar, meyve ile sebze ve tam tahıllılar ile baklagillerden oluşmaktadır.


 

Alkali Seviyesi Yüksek Olan Besinler Nelerdir?

Bitkilerin yetişmesi bakımından oldukça bol çeşitli bir iklim tüm bireylerin kârınadır. Alkali seviyesi yüksek olan besinleri ise şu şekilde sıralayabilmek mümkündür. Avokado ile brokoli, salatalık, lahana, sarımsak, karalahana, ıspanak ve kereviz sapı, roka, pancar, bamya, turp, kinoa gibi besinlerdir.

Alkali Beslenmenin Bedene Katacağı Etkiler Nelerdir?

Bedenin alkali seviyesinin iyi olduğu durumlarda bireyin cildi daha genç bir görünüme kavuşacak bunun yanında ise daha derin ve dinlendirici bir uykuya da erişebilirsiniz. Zihinsel olarak daha güçlü ve dinç olmanızı sağlayan alkali beslenme ile birlikte mantar gibi hastalıklarda daha az görülecektir.

Bedeninizde alkali oran bozulduğu takdirde ise şiddetli bir baş ağrısı ve düşük vücut ısısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sürekli bir yorgunluk hissedecek ve bu neden ile de düşük enerji altında hayatınızı devam ettirmeye çalışmak durumunda kalacaksınız. Tüketim zamanlarınızda ise alkali yemek tarifi ile daha sağlıklı öğün atlatarak kendinizi daha zinde hissedebilmeniz de mümkündür. Hali hazırda her bireyin bedeninin %20 si asidik iken %80 i alkalidir. Bu noktada ise önemli olan bu dengeyi koruyarak hayatlarınıza daha sağlıklı bir şekilde devam etmektir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

Hangi besinler alkali sayılır?

Alkali besinler arasında özellikle yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, badem, fındık, tohumlar, sebze suları ve bazı tahıllar bulunur.

Alkali diyet iltihaplanmayı azaltır mı?

Evet, alkali beslenme, vücuttaki asidik etkileri azaltarak potansiyel olarak iltihaplanmayı azaltabilir.

Alkali beslenme kilo kaybına yardımcı olabilir mi?

Alkali diyet, genellikle sağlıklı kilo yönetimi için destekleyici olabilir ancak tek başına mucizevi bir kilo kaybı sağlamaz.

Günlük yaşantıda alkali beslenme nasıl uygulanır?

Alkali beslenme, günlük diyetinize daha fazla meyve, sebze ve tam tahılları ekleyerek, hayvansal ürünleri sınırlayarak ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak uygulanabilir. Düzenli olarak su içmek de önemlidir.

Bu yazıyı okuyanlar Çocuklar İçin Evde Süt Burger Tarifi başlıklı yazımızı da okudu ve beğendi. Sende bir göz at.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş