Evde Yoğurt Yapmanın Sırrı Nedir?

0

Evde yoğurt yapımı hem kolay hazırlanışı hem de katkı maddesiz ve sağlıklı oluşu nedeniyle tercih edilmektedir. Bu yüzden evde yoğurt nasıl yapılır ve ev yoğurdu için gereken malzemeler nelerdir bu konu hakkında pratik bilgi vereceğiz.

Yoğurt Yapımı İçin Gereken Malzemeler

-1 litre süt


 

-1 yemek kaşığı yoğurt veya hazır maya

-1 tutam tuz

Evde yoğurt yapmanın sırları küçük ayrıntılarda saklıdır ve bunları aşağıdaki tarifimizde bulabilirsiniz.

Ev Yoğurdunun Yapılması;

Önce süt tencereye konulup orta ateşte 10-15 dakika kadar kaynatılır. Kullanacağınız sütün yağlı olmasına, sulandırılmamış olmasına dikkat edin. Mümkünse günlük çiftlik sütü kullanın. Yağlı süt yağsız sütten daha koyu olur. Kaynayan sütün altını kapatıp kenarda parmağınızı sütün içinde yanmadan 10 saniye kadar tutabileceğiniz dereceye düşene kadar ılınmasını bekleyin. Hazır mayayı çiftlik sütünü aldığınız yerden temin edebilirsiniz ya da maya olarak 1 yemek kaşığı tuzsuz süzme yoğurt kullanabilirsiniz. Ama mümkünse hazır satılan yoğurtları maya olarak kullanmayın.

Mayanın içine 1 tutam tuz koymanız ekşimesini önlemek ve katılığını sağlamasında faydalı olur. Bir kase içinde mayanıza tuz ekleyip ılıttığınız sütten bir kepçe koyup karıştırın ve kaseyi süt tencerenize tekrar geri dökün.

Ardından mayanın tüm süte karışması için tencereyi birkaç dakika tahta kaşıkla karıştırın. (Mayaladığınız yoğurdu cam veya seramik kaplara bölerek de işleme devam edip sonraki adımları bu kaplarda uygulayabilirsiniz)Tencereyi bir bezin üzerine koyup çevresini bu bezle sarın.

Böylece sütün sıcaklığını korumuş olursunuz. Sütün nemini atması ve hava alması için tencerenin üzerine tel süzgeç kapatın ya da ince bir tülbent örtün.

Ve bunun da üzerini, tencereyi sardığınız bezle tamamen kapatıp 5-6 saatlik bir süre beklemeye alın. Ardından tencereyi bezden çıkartıp kontrol edin ve tencerenin kapağı kapalı buzdolabından 1 gün dinlenmeye bırakın. 1 gün sonra yoğurdunuz kıvamında ve yeterince sert olarak yemeğe hazır olacaktır.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş