Revani Nasıl Kabarır?

0

Yoğurt tatlısı olarak da bilinen sofraların vazgeçilmez tatlısı revani nasıl kabarır ? İşte revaniyi kabartmak için püf noktaları


Revani un, irmik, yumurta, şeker ve yoğurt ile yapılan bir tatlı çeşididir ve tatlılar arasında en çok tercih edilen şerbetli tatlıdır. Bu tatlı kimi yemek tarifi bakımından yoğurt tatlısı kimi yemek tarifinde ise sünger tatlısı olarak geçmektedir. Yoğurt tatlısı denmesinin sebebi içerisinde yoğurtun fazla olmasıdır. Sünger tatlısı denilmesinin sebebi ise kekinin yumuşak bir kıvamda ve şerbetini çok iyi çekmesidir.

İyi Bir Revani İçin Püf Noktalar

Revaninin püf noktası, hamurun kıvamının iyi olması ve unu eklerken unun elenmiş olması gerekmektedir. İkinci püf noktası kullanılacak olan kabın ( tepsinin ) uygun olması. Üçüncü püf noktası ise revani tatlısının şerbetinin soğuk olması ve kekinin sıcak olmasıdır.

Revani Nasıl Kabarır?

Revani tatlısının iyi bir şekilde kabarması için öncelikle kullanılacak tepsinin her yerinin düzgün bir şekilde iyice yağlanması gerekmektedir. Diğer bir nokta ise fırın ısının çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Fırının önceden ısıtılmış olmalıdır. Tatlı fırına verildikten sonra en az 15-20 dakika fırının kapağının açılmaması revaninin kabarmasında en önemli faktördür. Eğer fırının kapağı açılırsa tatlıda istenilen kabartma elde edilemez.


 

Tatlının güzel bir şekilde pişirilmesi gereklidir eğer çok pişirilmezse tatlının şerbetle buluşmasından sonra renginde açılma ve tatlının hamur gibi bir tat almasına sebep olur bu da istenilen bir görüntü ve tat değildir. Tatlı piştikten hemen sonra şerbetinin dökülmesi uygun değildir.

En az tatlının kendine gelmesi için 10 dakikalık bir süreç gerekmektedir. Bu süreç bittikten sonra tatlı ılık olacaktır, şerbet ise soğuk bir şekilde tatlıyla buluşacak ve daha sonra hemen dinlenmeye bırakılmalıdır. Tatlı dinlendikten sonra hem kabarma açısından hem görüntü açısından hem de tat açısından iştah kabartacaktır. En son olarak servis yapılırken isteğe göre Hindistan cevizi limon kabuğu rendesi eklenebilir.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş