Şal ve Eşarplar Nasıl Temizlenir ?

0

Şal ve eşarplar nasıl temizlenir ? Kumaşına göre eşarp ve şal temizleme rehberini sizler için hazırladık, işte detaylar

Şal ve eşarp seçimi, kullanımı ve bakımı tesettürlü hanımlar için oldukça önemlidir. Şal ve eşarbın hangi kumaş türünden yapıldığı hem kullanım anında hem de temizliği esnasında oldukça önemlidir.

Hem terletmemesi ve sağlıklı olması hem de bağlayışının kolaylığı açısından pek çok tesettürlü kadının şal ve eşarp konusunda ilk tercihi ipekten yanadır.


 

Kaliteli ve uzun süre dayanması da ipek ürünlerin tercih edilmesindeki bir diğer cazip nokta. Ancak, güzel duruşu ve rahatlığının dezavantajı olarak ipekli ürünlerin temizliği normal ürünlere göre biraz daha özen ister.

İpek eşarp ve şallar nasıl temizlenir?

İpek eşarp ve şalların temizliği en güvenli şekilde kuru temizleme yolu ile yapılır. Ancak tüm eşarp ve şallarınız ipekse bu durum maddi açıdan biraz külfetli gelebilir. Bu durumda da evde temizleme yolunu tercih edebilirsiniz.

İpek eşarplarınızı titizlikle temizleyin

Şal ve eşarpların temizliğini evde yapmak mümkün olsa da oldukça titiz aşamalar gerektirir. Örneğin şal ve eşarplarınızın temizliğinde asla sabun ve ya deterjan kullanmamalısınız. Çünkü bu maddeler içerinde yer alan kimyasallar ipeğe zarar verebilir ve rengini değiştirebilir.

İpek şal ve eşarplarınızı yıkarken ya özel olarak üretilen ipek şampuanlarından kullanmalısınız ya da kendi kullandığınız şampuanla yıkama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Şal ve eşarplar genellikle elde yıkanmalıdır. Ilık su ve nazik bir deterjan kullanarak temizlik yapabilirsiniz. Renkli şalları yıkarken renk akması olmaması için önceden renk sabitleyici kullanmak faydalı olabilir.

Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra ürünü hafifçe sıkarak fazla suyunu alabilir ve düz bir zemin üzerinde doğal şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. Ütüleme gerekiyorsa düşük ısıda ütüleme tercih edilmelidir.

Kireçsiz ve Klorsuz Su İle Temizleyin

Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise yıkama işlemini gerçekleştireceğiniz suyun kireçsiz ve klorsuz olmasıdır. Klor ve kireç tıpkı kimyasallar gibi ipeğin dokusunu bozar ve deformasyona neden olur. Bu yüzden ya suyunuzun arıtılmış ya da kaynatılmış olması gerekir. Elbette yıkama işlemini gerçekleştireceğiniz suyun ne çok sıcak ne de soğuk olmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Yıkamayı gerçekleştirdiğiniz esnada ipeğin dokusuna zarar vermemek için çitileme ve ovma işlemi yapmadan temizliği gerçekleştirmeniz gerekir. Sıkma esnasında ise yine özen göstermelisiniz. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan ipek şal ve eşarplar diğer çamaşırlar gibi sıkılmaz. Elinizde hafifçe suyunu sızdırıp, kurutma işlemine geçmelisiniz.

Kurutmak için mandal kullanmayın

Tahmin edeceğiniz gibi kurutma aşamasında da oldukça dikkatli olmalısınız. Kurutma için en sağlıklı yöntem ev içinde kurutmadır. Dışarıya astığınızda hem mandal izi hem de güneş ışınları ipeğe zarar verebilir.

Ben bu kadar zahmet çekemem en iyisi makinede yıkamak, dediğinizi duyar gibi olduk. O zaman da yapmanız gereken ipekli programları yahut en hassas program ve sıkmayı seçmek. Ancak bu programların ipeğe zarar vermeyeceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden siz yine de dikkatli olun ve sonra şal yahut eşarbınızdan olmayın.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

Şal ve eşarpları kaç günde bir temizlemeliyim?

Günlük kullanımda olmaları nedeniyle, şal ve eşarplar haftada bir veya ihtiyaca göre temizlenmelidir.

Hangi deterjanı kullanmalıyım?

Hassas kumaşlar için özel olarak üretilmiş nazik deterjanlar kullanılmalıdır. Sert kimyasallar içeren deterjanlardan kaçınılmalıdır.

Renkli şalların renkleri nasıl korunur?

Renkli şalların renklerini korumak için önceden renk sabitleyici kullanmak ve soğuk suda yıkamak önemlidir.

Ütüleme sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Şal ve eşarpları ütülerken düşük ısıda ütüleme yapılmalıdır. Aşırı sıcaklık, kumaşın zarar görmesine neden olabilir.

Bu yazıyı okuyanlar 5 Adımda Şal Bağlama başlıklı yazımızı da okudu ve beğendi. Sende bir göz at.

WhatsApp'a Numarımızı Ekleyip "Merhaba" yazın, İndirimleri Kaçırmayın ! 0545 590 26 88
Hemen Tıkla
WhatsApp Sipariş